Rolety zewnętrzne


Rolety zewnętrzne to osłony okienne, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić — mają one całe mnóstwo zalet. Z jakimi produktami tego typu możemy mieć do czynienia? Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup?

Rolety zewnętrzne składają się z obudowy tworzonej przez skrzynkę oraz prowadnice, pancerza oraz napędu — ręcznego lub elektrycznego.

Jak już zostało wspomniane, rolety tego typu występują w kilku różnych wersjach. Do czynienia możemy mieć między innymi z roletami naokiennymi — czy to nakładanymi, czy nadstawnymi. Posiadają one skrzynki wykonane z PCV wraz z pokrywą rewizyjną, którą umieszcza się od tyłu lub od dołu. Rolety tego typu montuje się we wnęce razem z oknem. Znajdują one zastosowanie zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas modernizacji starszych budynków. Rolety naokienne można również zainstalować w domach w stanie surowym, w projekcie których nie zostały uwzględnione zewnętrzne osłony okienne.

Drugim rodzajem rolet zewnętrznych są natynkowe, inaczej elewacyjne. Tym, co je wyróżnia jest wykonana z aluminium obudowa wraz z pokrywą rewizyjną, która znajduje się od przodu kasety. Skrzynkę montuje się tu na murze lub we wnęce okiennej. Do głównych zalet tego typu rolet zalicza się ich funkcjonalność oraz wytrzymałość.

Na rynku dostępne są również rolety podtynkowe, które posiadają aluminiową obudowę wraz z pokrywą rewizyjną znajdującą się w dolnej części skrzyni rolety. Kasetę montuje się tutaj przed oknem, w uprzednio przygotowanej wnęce w nadprożu. Na rolety tego typu należy się zdecydować już na etapie projektowania domu. Jako że mocno przylegają one do okien, znacząco poprawiają bilans energetyczny pomieszczenia. Rolety podtynkowe prezentują się bardzo estetycznie, czego zasługą jest brak widocznych skrzynek.

Kolejnym dostępnym rozwiązaniem są rolety RKS, nazywane także nadprożowymi. Posiadają one obudowę wykonaną z ceramiki lub poliuretanu wzmocnionego drutem zbrojeniowym oraz pokrywę rewizyjną, która znajduje się od dołu skrzynki, którą to montuje się w miejscu nadproża okna. Ogromną zaletą tego typu rolet jest to, iż gwarantują one skuteczną izolację termiczną.

Rolety zewnętrzne są cenione między innymi za to, iż gwarantują skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak opady deszczu, śniegu i gradu, wiatr oraz promienie słoneczne. Dodatkowo, w sezonie letnim zabezpieczają przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Rolety zewnętrzne zaciemniają wnętrza, utrzymując w nich optymalną temperaturę. Zimą redukują one zapotrzebowanie budynku na energię, redukując koszty ogrzewania. Rolety tego typu dobrze sprawdzają się także na działkach położonych przy ruchliwych ulicach, zwiększając izolację akustyczną. Do ich niewątpliwych atutów można zaliczyć również to, iż gwarantują zachowanie prywatności, chroniąc przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Oprócz tego, opóźniają czas włamania, pozytywnie wpływając w ten sposób na bezpieczeństwo domowników.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *