Drzwi bezprzylgowe


Drzwi to nieodłączny element wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Biorąc pod uwagę ich budowę, do czynienia możemy mieć między innymi z modelami bezprzylgowymi, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów. Czym charakteryzują się tego typu drzwi?

Drzwi bezprzylgowe to takie, które posiadają prostą krawędź. Po zamknięciu tworzą one wraz z ościeżnicą jedną płaszczyznę. Drzwi tego typu mają zawiasy ukryte w futrynie. Brak. Tutaj dodatkowego załamania w przestrzeni, z jakim mamy do czynienia w przypadku modeli przylgowych. Taka ich budowa sprawia, że są w stanie skutecznie powiększyć optycznie przestrzeń. Tym, co wyróżnia drzwi bezprzylgowe jest także brak obecności felcu, czyli przylgi. Dzięki temu są one łatwe w utrzymaniu w czystości i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając takie drzwi, nie jest konieczne dobieranie estetycznie prezentujących się zawiasów. Pełnią one tu bowiem funkcję wyłącznie techniczną i są widoczne jedynie w minimalnym stopniu, wyłącznie wówczas, gdy drzwi są otwarte.

Z jakimi rodzajami drzwi bezprzylgowych możemy mieć do czynienia? Dostępne na rynku elementy wyposażenia domu mogą się różnić od siebie między innymi bryłą. Najczęściej jest ona prosta i pozbawiona przejścia między ościeżnicą i drzwiami. W znaczącej części przypadków, do czynienia mamy tu z geometryczną bryłą. Skrzydło drzwi tego typu ma przeważnie grubość wynoszącą 4 centymetry. Do czynienia mamy tu zwykle z 2 lub 3 zawiasami ukrytymi we framudze. Do produkcji drzwi bezprzylgowych wykorzystuje się głównie materiały wygłuszające, które skutecznie chronią przed dźwiękami przenikającymi do wnętrza. Ich niewątpliwym atutem jest możliwość wykonania ich w dokładnie takim samym kolorze co ściana. Drzwi tego typu można pokryć dokładnie taką samą tapetą czy okleiną, co reszta pomieszczenia, optycznie je w ten sposób powiększając.

Drzwi bezprzylgowe mogą się różnić od siebie także wykorzystanymi do ich produkcji rodzajami ościeżnic czy zawiasów. Bogaty wybór dostępnych rozwiązań pomaga na idealne dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb. W drzwiach bezprzylgowych coraz częściej mamy do czynienia z obrotowymi zawiasami typu pivot, które są ukryte we framudze. Ich cechą charakterystyczną jest to, że otwierają się one na szerokość 90 stopni w każdą stronę. Takie drzwi można otworzyć popychając je tak do wnętrza pomieszczenia, jak i ciągnąć je na zewnątrz. Rozwiązanie tego typu znakomicie sprawdza się w niewielkich wnętrzach oraz ciasnych ciągach komunikacyjnych. Do czynienia możemy mieć także z drzwiami z ukrytą ościeżnicą wykonaną z lekkiego aluminium, którą instaluje się w szerokości ściany, a następnie maskuje przy pomocy tynku lub płyty kartonowo — gipsowej. Z jednej strony skrzydło jest tu zlicowane ze ścianą. Jako że zawiasy są w przypadku tego typu drzwi ukryte, na ścianie widoczna jest wyłącznie wąska ramka, która powstała przez szczelinę między skrzydłem i krawędzią otworu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *