Okna PCV


Szukając alternatywy dla okien aluminiowych czy drewnianych, warto zainteresować się produktami wykonanymi z PCV. Dobrze nadają się one zarówno do domów jednorodzinnych, jak i bloków mieszkalnych oraz budynków komercyjnych. Jakie są główne zalety i właściwości okien PCV? W jaki sposób przebiega ich montaż?

Do produkcji okien PCV wykorzystuje się polichlorek winylu, czyli syntetyczny polimer z grupy żywic polimerowych. Uzyskiwany jest on w procesie polimeryzacji chlorku winylu. To materiał sztuczny, który wykazuje się bardzo dobrymi właściwościami termoplastycznymi, wytrzymałością mechaniczną i odpornością na czynniki atmosferyczne oraz działanie substancji chemicznych. Do niewątpliwych atutów stolarki okiennej z PCV zalicza się także szczelność oraz brak konieczności regularnej konserwacji.

Wspomniana powyżej szczelność i izolacyjność okien z PCV to zasługa budowy ich profili. Starsze modele okien tego typu posiadały 3 komory w profilu ramy. W produktach dostępnych obecnie na rynku może ich być nawet 8. Kolejna bardzo ważna kwestia to liczba komór szybowych. Przestrzeń pomiędzy szybami bardzo często wypełnia się gazem szlachetnym, takim jak na przykład argon. Warto wspomnieć tutaj również o klasie profili. Najwyższa z nich ma oznaczenie A. Okna w takiej klasie charakteryzują się największą grubością zewnętrznych ścianek i największą szerokością komór wewnętrznych, co przekłada się na parametry izolacyjne.

Wysoka izolacyjność okien z PCV jest związana z wykorzystaniem stosownych uszczelek w profilach. Mają one bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, a dodatkowo skutecznie tłumią hałas, zabezpieczając przed przedostawaniem się wody do profili. W takich oknach najczęściej do czynienia mamy z uszczelkami kauczukowymi lub z dodatkiem tworzyw sztucznych. Im większa jest ich grubość, tym lepsze parametry użytkowe ma okno. Chcąc zwiększyć izolację termiczną i akustyczną, można zastosować odpowiednie szyby lub dodatkowe uszczelki. Pakiety szybowe dla okien wykonanych z PCV mogą mieć właściwości antywłamaniowe lub przyciemniające.

Warto wspomnieć tutaj także o tym, iż okna z PCV skutecznie chronią przed wymianą powietrza, pełniąc funkcje wentylacyjne. Montując je, skutecznie można ustrzec się przed wzrostem poziomu wilgotności, a co za tym idzie — rozwojem pleśni i grzybów. Oprócz tego, okna wykonane z PCV przepuszczają należytą ilość światła dziennego.

Do produkcji okien tego typu wykorzystuje się tworzywa przyjazne środowisku i człowiekowi. Nie emitują one chlorku winylu i nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak kadm, rtęć czy ołów.

Montaż okien z PCV jest niezwykle prosty. Kluczowym etapem jest tu mocowanie stolarki okiennej na ościeżu. To właśnie on wpływa na wytrzymałość okna na własny ciężar konstrukcji, obciążenia eksploatacyjne oraz różnice temperatury. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednie łączniki przejmujące siły prostopadle działające na płaszczyznę okna.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *